Ion-plazma va lazer texnologiyalari institutiga press-tur tashkil etildi
Bugun, 22-aprel kuni Fanlar akademiyasi Ion-plazma va lazer texnologiyalari institutiga ommaviy axborot vositalari vakillari uchun press-tur tashkil etildi.
OʼzR FА Ion-plazma va lazer texnologiyalari instituti yirik ilmiy muassasalardan biri hisoblanadi. Mazkur muassasada fizikaviy elektronika, fotonika, issiqlik fizikasi, lazer fizikasi, yangi materiallar sintezi va nanotexnologiyalar yoʼnalishlarida ilmiy tadqiqotlar olib boriladi.
Dastlab press-tur ishtirokchilari uchun matbuot anjumani oʼtkazildi va unda Institut faoliyati haqida umumiy maʼlumot berildi.
Shundan soʼng jurnalistlar Superkompyuterlar klasteri – FISTUz (Fast Intelligent Simulation Toll of Uzbekistan), Аmaliy nanotexnologiyalari laboratoriyasi, Ilmiy asbob uskunalardan jamoaviy foydalanish markazi, Kondentsiyalangan muhit optikasi laboratoriyasi hamda Nanotarkibiy materiallarda optik va elektron jarayonlar laboratoriyasi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Muassasadagi FISTUz da superkompьyuterlar klasteri yordamida kam ishchi kuchi sarflagan holda qisqa muddat ichida fizik va kimyoviy jarayonlarni atomar darajada modellashtirish imkoniyati mavjud. 32 ta Worker 1 ta Builder va 2 ta Master kompyuterlaridan tashkil topgan.
Institutda tashkil etilgan “Аmaliy nanotexnologiyalar (АNT)” ilmiy laboratoriyasi “Yuqori samaradorlikka ega proton almashinuvchi membranalarini sintezlash”, “Nanokatalizatorlar: shakllanishi, strukturasi, oʼlchov effektlari va ularning uglerod nanomateriallari sintezi jarayonlariga taʼsiri” mavzularida fundamental tadqiqotlar olib borilmoqda. Shuningdek, “Plazmadan foydalanib ammoniy perrenatidan reniy metallini olish texnologiyasini yaratish” va “Qattiq qotishmali kesuvchi instrumentlar tayyorlash uchun volfram karbidi nanokukunlarini olish texnologiyasini yaratish” boʼyicha amaliy tadqiqotlar bajarilmoqda.
Shuni ham alohida taʼkidlash lozimki, mazkur laboratoriyada Moddalarni oʼstirish klasteri tashkil etilgan. Ushbu klaster 2 ta modul va transport robot tizimidan iborat boʼlib, PEALD, PECVD usulida oʼta katta aniqlikda murakkab strukturalarni hosil qilish va oʼta yupqa qoplamalar oʼstirish uchun ishlatiladi. Klasterda oʼsish jarayonini bevosita kuzatib borish uchun interferometr va ellipsometr oʼrnatilgan. Ular yordamida sirt reaktsiyalarining oraliq mahsulotlari va reaktsiyaning amalga oshish yoʼnalishlarini katta aniqlikda kuzatsa boʼladi.
Shuningdek, Institutida Ilmiy asbob uskunalardan jamoaviy foydalanish markazi ham tashkil etilgan. Ushbu Markaz eng zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlangan boʼlib, mazkur markaz faoliyatidan respublikada ilm bilan shugʼullanayotgan barcha foydalanish mumkin.
Maʼlumot oʼrnida, Institut tarkibida 9 ta ilmiy laboratoriya va 1 ta markaz mavjud. Muassasada jami 212 nafar, shundan 105 nafari ilmiy xodimlar 1 nafar akademik, 22 nafar fan doktorlari, 35 nafar fan nomzodlari faoliyat yuritadi, 18 nafar doktorantlar va 5 nafar stajer-tadqiqotchilar oʼz ilmiy ishlarini olib bormoqdalar.

Состоялся пресс-тур в Институт ионно-плазменных и лазерных технологий Академии наук РУз
22 апреля 2022 г. был организован пресс-тур для представителей СМИ в Институт ионно-плазменных и лазерных технологий Академии наук Республики Узбекистан.
Институт ионно-плазменных и лазерных технологий АН РУз является одним из крупных научных учреждений и проводит исследования в области физической электроники, фотоники, теплофизики, лазерной физики, синтеза новых материалов и нанотехнологий.
Первоначально для участников пресс-тура была проведена пресс-конференция, на которой была дана общая информация о деятельности Института.
В Институте сегодня действуют 9 научных лабораторий и 1 центр, в которых работают 212 человек, в том числе 105 научных сотрудников, из них 1 академик, 22 доктора наук, 35 кандидатов наук, 18 докторантов и 5 стажеров-исследователей.
Далее журналисты ознакомились с деятельностью Кластера суперкомпьютеров - ФИСТУз (Fast Intelligent Simulation Toll of Uzbekistan), Лаборатории прикладных нанотехнологий, Лаборатории оптики конденсированной среды и Лаборатории оптико-электронных процессов в нанотомпозитных материалах.
В ФИСТУз имеется возможность моделирования различных физико-химических процессов на атомарном уровне в короткие сроки с использованием кластера суперкомпьютеров с малой трудоемкостью. 32 Workers состоят из 1 Builder и 2 Master компьютеров.
Научная лаборатория «Прикладные нанотехнологии (ПНТ)» проводит фундаментальные исследования по темам «Синтез высокоэффективных протонообменных мембран», «Нанокатализаторы: образование, структура, эффекты измерения и их влияние на синтез углеродных наноматериалов». Также проводятся практические исследования по теме «Разработка технологии получения металлического рения из перрената аммония с использованием плазмы» и «Разработка технологии получения нанопорошков карбида вольфрама для производства твердосплавных режущих инструментов».
Следует отметить, что в этой лаборатории создан кластер растущих веществ. Этот кластер состоит из 2-х модулей и транспортной роботизированной системы, которая используется для создания сложных структур с очень высокой точностью и для выращивания сверхтонких покрытий. Кластер оснащен интерферометром и эллипсометром для непосредственного наблюдения за процессом роста покрытий. С помощью этих научных приборов можно с большой точностью наблюдать промежуточные продукты поверхностных реакций и направления проходящих реакций.
Также в Институте действует Центр коллективного пользования научной аппаратурой и приборами. Этот Центр оснащен новейшим оборудованием, которым могут пользоваться ученые из различных НИИ и ВУЗов страны.