Immunologiya va inson genomikasi institutiga press-tur tashkil etildi
O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Immunologiya va inson genomikasi instituti mamlakatimizning yetakchi ilmiy muassasalaridan biri bo'lib, u immunologiya, allergologiya va inson genomikasi sohasida fundamental va amaliy tadqiqotlar va ishlanmalarni olib boradi.
Mazkur Institut faoliyati, bu yerda olib borilayotgan ilmiy izlanishlar bilan yaqindan tanishtirish maqsadida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun press-tur tashkil qilindi.
Press-tur davomida ishtirokchilar Reproduktsiya immunologiyasi laboratoriyasi, Fundamental immunologiya laboratoriyasi, Genom-hujayra texnologiyalari laboratoriyasi hamda Immunogentest ilmiy diagnostika markazi bilan tanishdilar hamda ish jarayonini kuzatdilar. Oʼzlarini qiziqtirgan savollariga javoblar oldilar.
Maʼlumot oʼrnida, Immunologiya va inson genomikasi instituti 1985-yil akademik U.А.Аripov, akademik R.V.Petrov va akademik R.M Xaitov tashabbuslari bilan tashkil etilgan. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyuldagi 3838-son qarori bilan “Immunologiya va inson genomikasi instituti” deb qayta nomlandi. Hozirgi kunda Institut Markaziy Osiyoda ushbu yoʼnalishdagi yagona ilmiy muassasa hisoblananadi. Institutda 8 laboratoriya, 1 ta boʼlim hamda 1 ta markaz boʼlib, ularda jami 92 nafar xodim, shulardan, 1 nafar akademik, 14 nafar fan doktori, 13 nafar fan nomzodi hamda 59 nafar ilmiy xodimlar faoliyat yuritadi.

Пресс-тур в Институт иммунологии и геномики человека
Институт иммунологии и геномики человека Академии наук Республики Узбекистан - одно из ведущих научных учреждений страны, которое проводит фундаментальные и прикладные исследования в области иммунологии, аллергологии и геномики человека. Был организован пресс-тур для СМИ с целью ознакомления с деятельностью Института и проводимыми здесь научными исследованиями.
В ходе пресс-тура участники посетили лаборатории Репродуктивной иммунологии, Фундаментальной иммунологии и  Геномно-клеточных технологий, а также Научно-диагностический центр «Иммуногентест», и ознакомились с процессом работы. Они получили ответы на свои вопросы.
Институт иммунологии и геномики человека был создан в 1985 году по инициативе академиков У.А. Арипова, Р.В. Петрова и Р.М. Хаитова. Постановлением Президента Республики Узбекистан ПП-3838 от 5 июля 2018 года Институт был возвращен в систему Академии наук и переименован в Институт иммунологии и геномики человека. Сегодня институт - единственное научное учреждение в Центральной Азии реализующее исследования в этих областях медицинской науки. В институте 8 лабораторий, 1 отдел и 1 центр, в которых работают 92 сотрудника, в том числе 1 академик, 14 докторов наук, 13 кандидатов наук и 59 научных сотрудников.