Ilmiy vа mаdаniy hаmkorlik yoʼlidа
Mamlakatimizda soʼnggi yillarda ilm-fanni rivojlantirishga, xalqaro hamjamiyat bilan bu borada hamkorlik aloqalarini mustahkamlash, yutuq va kamchiliklar haqida oʼzaro muloqot maydonini yaratishga katta eʼtibor qaratilmoqda. Bu borada Prezidentimizning bir qator farmon, qarorlari ham eʼlon qilingani bu yoʼnalishdagi huquqiy asosni ham yanada mustahkamladi.
OʼzR FА Oʼzbek tili, adabiyoti va folklori institutida Turkiya Respublikasining Oʼzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Olgan Bekar va institut olimlari bilan ikki tomonlama ilmiy, madaniy hamkorlik masalalari boʼyicha uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Uchrashuvda Institut direktori N.Mahmudov Institutning ilmiy faoliyati, amalga oshirilayotgan tadqiqotlar, nashr etilayotgan ilmiy risolalar, olimlar tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy loyihalar xususida maʼlumot berib oʼtdi. Shuningdek, soʼnggi yillarda mamlakatimizda jamiyatda oʼzbek tilining nufuzini oshirish, obroʼ-eʼtiborini mustahkamlash borasida qabul qilingan bir qator qonun hujjatlari va ularning ijrosi borasida Institut tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar haqida alohida taʼkidlab oʼtdi.
Аyniqsa, madaniyati oʼzaro mushtarak boʼlgan xalqlarni doimi bir-birining xalq ijodiyoti qiziqtirib kelgan. Shu sabab suhbat davomida professor M.Joʼrayevning Institut folklor boʼlimida amalga oshirilayotgan ishlar, xususun, “Oʼzbek xalq ozaki ijodi yodgorliklari”ning 100 jildligi tayyorlanayotganligi haqida maʼlumotlari barchani birdek sevintirdi.
Shuningdek, suhbat davomida filologiya fanlari nomzodi E.Ochilov "Oʼzbek adabiyoti durdonalari" 100 jildligi nashrga tayyorlanayotgani, filologiya fanlari doktori Yo.Odilov esa sotsiolingvistika sohasida amalga oshirilayotgan tadqiqotlar, mazkur sohaning istiqboliy yoʼnalishlari borasida yosh tadqiqotchilarning izlanishlari haqida gapirib oʼtdi.
Institutda ilmiy xodimlari, ayniqsa, yosh olimlar orasida xalqaro miqyosda oʼtkazilib kelinayotgan turli xil ilmiy konferensiyalarda ishtirok etayotgan, amaliyot uchun chet elga borayotgan va xalqaro mukofotlarni qoʼlga kiritayotganlar safi kengayib bormoqda. Shunday olimlardan biri Gʼ.Ismoilov ham Turkiya tomonidan tashkil etilgan qurultoyda ishtirok etgani va bu ilmiy safari davomida Аnqara universiteti tilshunos olimlari bilan hamkorlik qilish boʼyicha qilgan suhbatdan katta taassurotlar bilan qaytgani haqida soʼzladi Shuningdek, olim kelajakda Turkiya olimlari bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan loyihalar boʼyicha oʼz takliflarini berdi.
Institut tomonidan ayniqsa, Turkiya davlati bilan adabiy aloqalar yaxshi yoʼlga qoʼyilgani taʼkidlandi. Institutning direktor oʼrinbosari M.Otajaonova Turkiya davlati bilan adabiy aloqalar borasida amalga oshirilayotgan ishlar hakida maʼlumot berar ekan, bunda olimlar, ayniqsa doktorantlarning akademik almashinuvini yoʼlga qo’yish muhim ekanligini taʼkidladi.
Turkiya davlatining elchisi bildirilgan taklif va mulohazalar borasida oʼz fikrlarini bildirar ekan, Turkiya-Oʼzbekiston olimlari orasida ilmiy aloqalar juda yaxshi yoʼlga qoʼyilgani, bu ilmiy soha uchun muhimligi, shuningdek, ilmiy tashkilotlar o’rtasida memorandum (shartnoma)lar asosida hamkorlik istiqbollarini aniq belgilab olish va izchil amalga oshirish lozimligini taʼkidladi.
Samimiy kechgan ikki tomonlama suhbat oxirida Turkiya elchisi tomonidan Institut kutubxonasida 10 jildli "Büyük Türkçe Sözlük" lugʼatini taqdim etildi.
Institut tomonidan ham til, adabiyot va folklor yoʼnalishida chop etilgan ilmiy risolalar, kitoblar elchi janoblariga sovgʼa qilindi.

В последние годы в нашей стране уделяется большое внимание развитию науки, укреплению сотрудничества с мировым сообществом в этой сфере, созданию площадки для конструктивного диалога учёных.
В Институте узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук РУз состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики в Узбекистане Ольганом Бекаром и учеными Института по вопросам двусторонного сотрудничества в области науки и культуры.
На встрече директор Института Н.Махмудов проинформировал высокого гостя о научной деятельности Института, проводимых исследованиях, опубликованных научных работах и научных проектах, реализуемых учеными. Он также отметил количество принятых в последние годы законов Республики Узбекистан, направленных на повышение престижа узбекского языка в стране и работу, проводимую Институтом по их реализации.
В частности, народы с общей культурой всегда интересовались народным творчеством друг друга. По этой причине в ходе встречи порадовала информация профессора М. Джураева о работе, проводимой учеными фольклорного отделения Института, в частности, о подготовке 100-го тома «Памятников узбекского фольклора».
Кандидат филологических наук Э.Очилов рассказал о подготовке 100-томного издания «Шедевры узбекской литературы», а доктор филологических наук Ё.Одилов рассказал об исследованиях в области социолингвистики и исследованиях молодых ученых.
Растет количество исследователей Института, особенно молодых ученых, участвующих в различных международных научных конференциях, выезжающих за рубеж на стажировки и получивших международные награды. Один из таких ученых, Г.Исмаилов, сказал, что он присутствовал на Конгресе, организованным в Турции, и вернулся с большим впечатлением от беседы с лингвистами Университета Анкары, а также высказал предложения относительно будущих совместных проектов с турецкими учеными.
Было отмечено, что Институт установил хорошие связи в области литературы с турецкими партнерами. Заместитель директора Института М.Атаджанова проинформировала о проводимой совместной работе по литературным первоисточникам, отметив важность налаживания академических обменов ученых, особенно докторантов.
Посол Турции в своём выстплений отметил, что научные контакты между турецкими и узбекскими учеными очень хорошие, что важно для научной сферы, но эти отношения должны быть формализованы на основе меморандумов (соглашений) и их последовательной реализации, а также нацелены на определение перспектив сотрудничества между организациями.
В завершение сердечной двусторонней встречи посол Турции подарил библиотеке Института 10-томный «Большой турецкий словарь».
Послу также были вручены научные брошюры и книги, изданные Институтом в области языка, литературы и фольклора.