Hamkorlik toʼgʼrisidagi kelishuv imzolandi
Joriy yil 25-yanvar kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzuridagi Oʼzbekistonning eng yangi tarixi masalalari boʼyicha Muvofiqlashtiruvchi-metodik markaz va “Oʼzarxiv” agentligi tomonidan ikki tashkilot oʼrtasida oʼzaro hamkorlik qilish boʼyicha kelishuv imzolandi.
Mazkur kelishuv Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 30-iyundagi “Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi huzurida Oʼzbekistonning eng yangi tarixi boʼyicha Jamoatchilik kengashi faoliyatini tashkil etish toʼgʼrisida” PQ-3105-son qarori, 2020-yil 9-sentyabrdagi “Gʼalaba bogʼi” yodgorlik majmuasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-4820-son qarori hamda Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-fevraldagi “Oʼzbekiston Respublikasi “Oʼzarxiv” agentligi toʼgʼrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 72-son qarorida qoʼyilgan vazifalardan kelib chiqqan holda tuzildi.

Подписано соглашение о сотрудничестве
25 января текущего года между Координационно-методическим центром новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан и Агентством «Узархив» подписано соглашение о сотрудничестве двух организаций.
Данное соглашение основано на Постановлении Президента Республики Узбекистан от 30 июня 2017 года № ПП-3105 «Об организации деятельности общественного совета по новейшей истории Узбекистана при Академии наук Республики Узбекистан», ПП-4820 «О мерах по организации деятельности мемориального комплекса «Парк Победы»» от 9 сентября 2020 года, а также Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 февраля 2020 года № 72 «Об утверждении Положения об Агентстве «Узархив» Республики Узбекистан».