Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik institutiga Oʼmon Mudofaa vazirligi Qoʼmondonlik-shtab fakulteti talabalari tashrif buyurdi
Bugun, 13-aprel kuni Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi Аbu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutida Oʼmon Mudofaa vazirligi Qoʼmondonlik-shtab fakulteti talabalari tashrif buyurdi. Tashrif doirasida mehmonlar Institut faoliyati bilan yaqindan tanishdilar hamda “Oʼzbekiston tarixi va uning Oʼrta Osiyo mintaqasidagi qoʼlyozmalarni asrashdagi oʼrni” mavzusida seminar tashkil etildi.
Maʼruzani OʼzR FА Sharqshunoslik instituti direktori t.f.d., professor Bahrom Аbduhalimov oʼqidi. Maʼruza arab tilida boʼldi. Olim maʼruzasida Oʼzbekiston tarixining mintaqadagi oʼrni haqida qimmatli maʼlumotlar berdi. Jumladan, arablar orqali kirib kelgan Islom dinining mamlakat va mintaqa tarixidagi oʼrni haqida ham gapirib, Oʼrta Osiyo yetishtirib bergan qomusiy olimlar, din ulamolarining dunyo sivilizatsiyasiga qoʼshgan hissasini taʼkidladi. Shuningdek, Oʼzbekiston tarixining xronologik rivojlanish bosqichlari, unda hukm surgan davlatlarning rivojlanish va taraqqiyot bosqichlari haqida xorijlik mehmonlarga qimmatli maʼlumotlarni ulashdi.
Bundan tashqari, maʼruzada Sharqshunoslik institutida saqlanayotgan qoʼlyozmalar fondi hamda Institutning Oʼmon davlati bilan olib borayotgan faol hamkorligi haqida ham toʼxtalib oʼtildi.
Maʼruza soʼnggida mehmonlar oʼzlarining qiziqtirgan savollariga javob oldi.
Maʼlumot oʼrnida, Sharqshunoslik institutining qoʼlyozmalar fondi 1943-yilda, oʼsha paytdagi xalq kutubxonasi (hozirgi Milliy kutubxona)ning Sharq boʼlimi asosida tashkil etilgan. Shundan boshlab bu fondda qoʼlyozma manbalarni oʼrganish ishlari boshlangan.
Fondda 26 ming jild qoʼlyozma, 40 ming jildga yaqin qadimgi toshbosma uslubidagi kitoblar saqlanadi. Bundan tashqari, 5 mingdan ziyod asl nusxadagi tarixiy hujjatlar bor. Shuningdek, mikrofilm va fotokopiyalar fondlarimiz ham bor. Bu video va fotolar xorijdagi fondlarda saqlanayotgan kitoblardan olingan.
Bu ulkan meros fanning turli sohalariga oid. Xususan, tabobat, kimyo, matematika, tarix, islom ilmlari — ajdodlarimiz shugʼullangan barcha fan sohalariga doir manbalar oʼrin olgan. Qoʼlyozma manbalar IX asrdan boshlab XX asrgacha boʼlgan davrga oid boʼlib, arab, fors, qadimgi turkiy va boshqa sharq tillarida yozilgan.

13 апреля 2022 года курсанты Командно-штабного факультета Министерства обороны Омана посетили Институт востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук РУз. В ходе визита гости ознакомились с деятельностью Института, и для них был организован семинар на тему «История Узбекистана и его роль в сохранении рукописей в Средней Азии».
На семинаре с докладом на арабском языке выступил директор Института востоковедения Академии наук Республики Узбекистан, Бахром Абдухалимов. В докладе была представлена обширная информация об исторической роли Узбекистана в регионе Центральной Азии. В частности, говоря о роли в истории страны и региона религии ислама, привнесенного через арабский Восток, было показано, что ученые-энциклопедисты Центральной Азии подчеркивали вклад религиоведов в мировую цивилизацию. Зарубежным гостям была дана подробная информация о хронологических этапах истории Узбекистана, этапах развития и прогресса древних государств, сложившихся ранее на территории современного Узбекистана.
Особое внимание в докладе было уделено информации об уникальном Фонде древних рукописей Востока, хранящихся в Институте востоковедения.
В докладе также говорилось об активном сотрудничестве Института с государством Оман, на средства которого было построено новое здание Института востоковедения Академии наук Республики Узбекистан.
В заключение гостям были даны подробные ответы на заданные вопросы.
Для справки: Рукописный фонд Института востоковедения был создан в 1943 году на базе Восточного отдела тогдашней Национальной библиотеки (ныне Национальная библиотека Узбекистана имени Алишера Навои). С тех пор началось изучение и пополнение древних рукописных источников в этом фонде.
В настоящее время Рукописный Фонд содержит 26 000 томов рукописей и около 40 000 томов старинных литографированных книг. Кроме того, имеется более 5000 подлинных исторических документов. В Институте также созданы фонды микрофильмов и фотокопий. Эти видео- и фото- материалы взяты из книг и рукописных источников, хранящихся в зарубежных фондах.
Это обширное рукописное наследие относится к различным областям науки. В частности, в Рукописном фонде есть источники по медицине, химии, математике, истории, исламским наукам – практически ко всем областям науки, которыми в разные исторические периоды занимались наши предки. Рукописи датируются IX—XX веками и написаны на арабском, персидском, древнетюркском и других восточных языках.