Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2020-yil “Ilm-maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish” yili deb eʼlon qilinishi munosabati bilan, ilmiy-maʼrifiy jarayonlarni kengaytirish, aholi va ayniqsa yoshlarni olimlar faoliyati bilan yaqindan tanishtirish, yoshlarni ilm-fanga qiziqtirish, shuningdek, ilmiy-maʼrifiy turizmni rivojlantirish maqsadida Toshkent viloyati Turizmni rivojlantirish boshqarmasi bilan hamkorlikda joriy yil 2-mart kuni O'zR FA Materialshunoslik institutida ommaviy axborot vositalari, turistik kompaniyalar va bloggerlar uchun “Ochiq eshiklar kuni” oʼtkazildi.
Ushbu tadbirda ommaviy axborot vositalari, turistik kompaniyalar, blogerlar, bir guruh ko'ngillilar hamda Abu Ali ibn Sino nomidagi yosh biologlar va kimyogarlar ixtisoslashtirilgan maktab-internati o’quvchilari ishtirok etishdi. Tadbirda O'zR FA Materialshunoslik instituti, unda olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar, yaratilgan innovatsion ishlanmalar namoyish etildi.

В Институте материаловедения Академии наук проведен «День открытых дверей»
В связи с объявлением Президентом Республики Узбекистан 2020 года «Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики» с целью ознакомления населения, особенно молодежи, с деятельностью ученых, а также развития научно-образовательного туризма 2 марта 2020 г. в Институте материаловедения АН РУз был проведен «День открытых дверей» для представителей СМИ, туристических компаний и блогеров.
В данном мероприятии приняли участие представители СМИ, туристических компаний, блогеры и ученики Специализированной школы молодых ученых-химиков им. Абу Али ибн Сино. Мероприятие было презентовано Институтом материаловедения Академии наук РУз, с демонстрацией результатов его научных исследований и инновационных разработок.