“Buyuk Ipak yoʼlining umumiy merosi” qoʼshma koʼchma va virtual koʼrgazmani ishlab chiqish boʼyicha ishchi guruh yigʼilishi boʼlib oʼtdi
2022-yilning 3-4-mart kunlari O‘zR FA O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida Buyuk Ipak Yo‘lining umumiy merosi qo‘shma ko‘rgazmasini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruhning IV uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Qo‘shma ko‘rgazma Yevropa Ittifoqi va YuNESKOning “Afg‘oniston, Markaziy Osiyo va Erondagi Ipak yo‘li merosi yo‘laklari – Yevropa madaniy meros yilining xalqaro aspektlari” nomli loyihasi doirasida tashkil etildi.
YuNЕSKO va Yevropa Ittifoqi hamkorligida tashkil etilgan ushbu anjumanda Qozog’iston, Qirg’iziston va Eron Islom Respublikasi Milliy muzeylaridan tashrif buyurgan san’atshunos va tarixchi olimlar, xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi.
Umumiy madaniy meros ko‘rgazma loyihasining maqsadi – moddiy va nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish salohiyatini oshirish; Ipak yo‘li bo‘ylab umumiy madaniy meros haqidagi axborotlarni oshirish va targ‘ib qilish; merosdan barqaror rivojlanish uchun asos sifatida foydalanish, shu jumladan madaniy meros ob’ektlari asosida turizmni rivojlantirish va Ipak yo‘li umumiy merosini Sharq va G‘arb o‘rtasidagi ko‘prik sifatida umumiy tushunishni rag‘batlantirishga qaratilgan.

3-4 марта 2022 года в Государственном музее истории Узбекистана АН РУз состоялось IV заседание рабочей группы по разработке совместной выставки общего наследия Великого Шелкового пути. Совместная выставка является частью проекта ЕС-ЮНЕСКО «Наследие Шелкового пути в Афганистане, Центральной Азии и Иране – международные аспекты Европейского года культурного наследия».
В конференции приняли участие искусствоведы и международные эксперты из национальных музеев Казахстана, Кыргызстана и Исламской Республики Иран. Целью проекта «Выставка общего культурного наследия» является расширение возможностей по защите материального и нематериального культурного наследия, сбор и продвижение информации об общем культурном наследии вдоль Шелкового пути, использование наследия в качестве основы для устойчивого развития, включая развитие туризма на основе объектов культурного наследия и содействие общему пониманию общего наследия Шелкового пути как моста между Востоком и Западом.