Joriy yil 6-sentabr kuni O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyida O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 28 yilligiga bag‘ishlab “Boburiylar davri me’morchiligi va miniatyuralarida Temuriylar davri an’analarining davomiyligi” ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Ushbu ko‘rgazmaning asosiy maqsadi me’moriy obidalarning ko‘rinishlari, ularning miniatyuralarda aks etganligi, koshinlardagi naqsh bezaklari, minoralarning o‘xshash jihatlari, ulardagi bog‘lar tasviri, naqshlarning bir-biriga yaqinligi, chorbog‘lar ko‘rinishlari, pavilonlar tasvirlarining qiyosiy solishtirish orqali Boburiylar davri me’morchiligida Temuriylar davri an’analarining davom etganligini ochib berishga xizmat qiladi. Ko‘rgazma rassom va olima N.Gilmanovaning ilmiy-tadqiqotlari natijalari asosida tashkil etilgan bo‘lib, unda 20 dan ortiq fotolar namoyish etildi. Ko‘rgazma keng jamoatchilik uchun mo‘ljallangan bo‘lib, Boburiylar davri me’morchiligi va miniatyuralarida Temuriylar davri an’analarining davomiyligi hozirgi kungacha saqlanib qolgan me’moriy obidalar va miniatyuralar orqali tasavvur qilish imkonini beradi.

6 сентября 2019 года в Государственном музее истории Темуридов АН РУз состоялось открытие выставки “Преемственность темуридских традиций в архитектуре и миниатюре эпохи Бабуридов”, посвященной 28 летию независимости Республики Узбекистан.
Основная цель выставки раскрытие продолжения традиций эпохи Темуридов в архитектуре эпохи Бабуридов путем сравнения внешнего вида архитектурных сооружений, их отражений в миниатюрах, декоративных украшений в плитках, схожестей минаретов, изображений садов, взаимосходство узоров, вида чарбаг и изображений павильонов. Выставка организована на основе результатов научных изысканий художника и ученого Н.Гильмановой и в ней выставлены свыше 20 фотографий. Выставка предназначена для широкой общественности и предоставляет возможность представить продолжение традиций эпохи Темуридов в архитектуре и миниатюрах эпохи Бабуридовпутём изучения архитектурных сооружений и миниатюр, сохранившихся до наших дней.