Amudaryo toʻqaylarining floristik va fitosenotik xilma-xilligi oʻrganildi
Ilmiy safar davomida dala tadqiqotlari belgilangan aniq marshrut boʻyicha Amudaryoning oʻrta va quyi oqimlarida, ya’ni Buxoro viloyatining Romitan, Xorazm viloyatining Tuproqqal’a, Qoraqalpogʻiston Respublikasining Amudaryo, Beruniy, Nukus tumanlarida, shuningdek, Qizilqum davlat qoʻriqxonasi va Quyi-Amudaryo davlat biosfera rezervati hududlarida olib borildi.
Dala tadqiqotlari davomida oʻrganilgan hududlardagi daryolarda toʻqay oʻsimliklari, ya’ni Populus, Elaeagnus, Salix, Tamarix, Glycyrrhiza va b. larning yosh holatlari tahlil qilindi. Bunda 150 dan ortiq geobotanik qaydnomalar toʻldirildi. Tadqiqot hududining floristik va fitosenotik xilma-xilligi oʻrganildi.
Gidroiqlim va xronologiya ma’lumotlarini olish uchun daryo atroflaridagi muhiti va rel’yefi bir xil boʻlgan model daraxtlar tanlab olindi. Yillik halqalar boʻyicha Xalqaro ma’lumotlar bazasi talablariga muvofiq, har bir tanlangan nuqtadan bitta daraxt va har bir daraxtdan ikkitadan yillik halqa namunalari maxsus jihozlar yordamida olindi.
Landsat va Sentinel fazoviy yoʻldoshlari orqali olingan 30 dan ortiq kosmik fotosuratlar kalitli poligonlar bilan solishtirilib, hududlarning konturlari belgilandi.
Amudaryo vohasi toʻqay fitosenozlari bioxilma-xilligi dinamikasining xarakterini baholash va  α- va β-bioxilma-xilligi indekslaridan foydalangan holda oʻsimliklar transformatsiyasining xavotirli indikatorlarini aniqlash uchun ma’lumotlar toʻplandi.
Ekspeditsiyada toʻplangan ma’lumotlar, xronologik tahlillar hamda dominant daraxtlar yillik halqasining oʻrganish asosida mintaqaviy gidroiqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq holda keyingi 100-200 yillar davomida Oʻzbekiston toʻqay oʻrmonlarining oʻzgarish dinamikasi aniqlanadi. Muzliklarning erishi va daryo vodiysi toʻqay massivlari maydonining oʻzgarishi orasidagi korrelyatsion bogʻliqlik asoslab beriladi. Kelgusida toʻqay oʻsimliklari holatining oʻzgarishini aks ettiruvchi matematik model yaratiladi. Masofadan zondlash ma’lumotlarini tahlil qilish asosida fragmentlashgan ekosistemaning antropogen transformatsiyasi bosqichlari koʻrsatiladi. Fitosenoz tuzilishining oʻzgarish qonuniyatlarini har xil ekologik gradientlarda: bioiqlim, edafik, antropogen transformatsiya va model turlarning tarqalish imkoniyatlarini, ularning “iqlim konverti” modelini loyiha hududida aniqlash ushbu tadqiqotning muhim natijalaridan biridir. Edifikatorlarning potensial arealining iqlim ssenariylari boʻyicha modellashtirish toʻqay oʻsimliklar qoplamida kelgusida yuz berishi mumkin boʻlgan oʻzgarishlarni bashoratlash imkonini beradi. Kalitli maydonlardagi oʻsimliklar qoplamining topo-ordinatsion modelini yaratish va eko-fitosenotik xaritasini tuzish toʻqayzorlarni retrospektiv monitoringini oʻtkazishda qoʻllaniladi.
Amalga oshirilgan geobotanik qaydnomalar Oʻzbekiston oʻsimlik jamoalarining ma’lumotlar bazasiga kiritiladi va Oʻzbekiston florasining ekologik shkalasini ishlab chiqishda foydalaniladi.

Под руководством профессора Х.Ф. Шомуродова организована экспедиция в район Амударьинских тугаев. Помимо научных сотрудников лаборатории Геоботаники Института ботаники АН РУз, в ней приняли участие профессор А.Ю. Королюк (Центральный сибирский ботанический сад Сибирского Отделения Российской Академии наук) и докторант Х.К. Эсанов (Бухарский государственный университет).
В ходе экспедиции были проведены полевые исследования по определенному маршруту в среднем и нижнем течении Амударьи (Ромитанский район Бухарской области, Тупраккалинский район Хорезмской области, Амударьинский, Берунийский, Нукусский районы Республики Каракалпакстан), а также на территории Кызылкумского государственного заповедника и Нижне-Амударьинского государственного биосферного резервата.
На исследуемых территориях была обнаружена тугайная растительность (Populus, Elaeagnus, Salix, Tamarix, Glycyrrhiza и др.) и проанализированы их возрастные состояния. При этом было заполнено более 150 геоботанических бланков. Изучалось флористическое и фитоценотическое разнообразие исследуемой территории.
Для получения гидроклиматических и хронологических данных были отобраны модели деревьев с одинаковой средой и рельефом в речных районах. В соответствии с требованиями международной базы данных по годовым кольцам с помощью специального оборудования были получены образцы годового кольца по одному дереву с каждой выбранной точки и по два с каждого дерева. Более 30 космических снимков, сделанных космическими спутниками Landsat и Sentinel, сравнивали с ключевыми полигонами и размечали контуры территорий. Были собраны данные для оценки характера динамики биоразнообразия тугайных фитоценозов Амударьинского оазиса и определения тревожных показателей трансформации растительности с использованием α- и β-индексов биоразнообразия.
На основе собранных экспедицией данных, хронологического анализа и изучения годового кольца доминантных деревьев определяется динамика изменения тугайных лесов Узбекистана в течение последующих 100-200 лет в связи с изменением регионального гидроклимата. Обоснована корреляционная зависимость между таянием ледников и изменением площади тугайных массивов речной долины. В дальнейшем будет создана математическая модель, отражающая изменение состояния тугайной растительности. На основе анализа данных дистанционного зондирования показаны этапы антропогенной трансформации фрагментированной экосистемы. Выявление закономерностей изменения структуры фитоценоза в различных экологических градиентах: биоклиматическом, эдафическом, антропогенном преобразовании и возможности распространения модельных видов, их “климатической оболочки” на территории проекта является одним из важных результатов настоящего исследования. Моделирование потенциального ареала эдификаторов по климатическим сценариям позволяет прогнозировать возможные в будущем изменения в покрове тугайной растительности. Создание топо-ординационной модели растительного покрова на ключевых участках и составление эко-фитоценотической карты используются при проведении ретроспективного мониторинга тугайных лесов. Заполненные геоботанические бланки заносятся в базу данных растительных сообществ Узбекистана и используются при разработке экологической шкалы флоры Узбекистана.