O‘zR FA akad. S.Y.Yunusov nomidagi O‘simlik moddalari kimyosi instituti, O‘zR FA Yosh olimlar Kengashi hamda «Xимия природныx соединений» (“Chemistry of natural compounds”) jurnali tahririyati hamkorligida 19-mart kuni akademik S.Yu.Yunusov tavalludining 110 yilligiga bag‘ishlangan “Tabiiy birikmalar kimyosining dolzarb muammolari” mavzusida Respublika yosh olimlar ilmiy konferensiya o‘tkazildi. Unda FA ilmiy-tadqiqot muassasalari yetakchi olimlari, respublikamizdagi yosh tadqiqotchilar, oliy o‘quv yurtlari talabalari ishtirok etdi.
Konferensiya ishida tabiiy birikmalar kimyosi, texnologiyasi, farmakologiyasi, biotexnologiya va organik kimyo masalalari bo‘yicha ma’ruzalar tinglandi.
Konferensiya yakunida O‘MKI yosh olimlari D.Akramov, D.Siddiqovlar faol ishtiroki uchun qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi. O‘zMU magistri D.A.Mustafoyeva qiziqarli ma’ruzasi uchun “Faol talaba” nominatsiyasida Institut rahbariyati hamda «Xимия природныx соединений» tahririyati tomonidan ilmiy nashrlar va jurnalning 1 yillik obunasi bilan taqdirlandi.
Ma’lumot o‘rnida akademik S.Yu.Yunusov tabiiy birikmalar kimyosi sohasida jaxon ilm-fan rivojiga katta xissa qo‘shgan, “Leopoldina” Germaniya tabiatshunoslar akademiyasining fahriy a’zosi, O‘zbekiston fan arbobi, Mehnat qaxramoni, Beruniy nomidagi O‘zbekiston Respublikasi davlat mukofoti, Fan va texnika sohasida birinchi darajali O‘zbekiston Respublikasi davlat mukofoti laureati, D.I. Mendeleev nomidagi Oltin medal kavaleri, “Buyuk xizmatlari uchun” ordeni va qator boshqa mukofotlar bilan taqdirlangan.

19 марта 2019 года в Институте химии растительных веществ им.акад. С.Ю.Юнусова АН РУз состоялась конференция молодых ученных по теме “Актуальные проблемы химии природных соединений” посвященная 110-летию со дня рождения академика Сабира Юнусовича Юнусова. Организатором конференции являются Институт химии растительных веществ им. акад. С.Ю. Юнусова АН РУз, совет молодых ученых АН РУз и международный журнал «Xимия природныx соединений» (“Chemistry of natural compounds”).
На конференции присуствовали ведущие ученые и молодые специалисты научно-исследовательских учереждений, а также студенты высших учебных заведений.
На конференции заслушаны и рассмотрены важные проблемы фундаментальных иследований в области структуры и химической модификации природных соединений, зависимости биологической активности веществ от их строения, создания и внедрения новых лекарственных и сельскохозяйственных препаратов, природного и синтетического происхождения, в народное хозяйство.
За активное участие молодые ученые Д.Акрамов, Д.Сиддиков были награждены цеными призами. Магистр НУУз Д.A.Мустафаева за интересный доклад организаторами и журналом «Xимия природныx соединений» в номинации “Активный студент” награждена подпиской журнала на 1 год и другими научными изданиями сотрудников Института.
В качестве информации стоит отметить, что академик С. Ю. Юнусов внес огромный вклад в развитие мировой науки в области химии природных соединений, почетный член Немецкой Академии естествоиспытателей «Леопольдина», заслуженный деятель науки Узбекистана. Герой Труда, лауреат Государственной премии Узбекистана им. Беруни, Государственной премии Узбекистана первой степени в области науки и техники, кавалер Золотой медали имени Д. И. Менделеева, награжден Орденом «Буюк хизматлари учун» и рядом других орденов и медалей.