"Fan va turmush" jurnali
Jurnal 2006 yil 6 dekabrda O'zbekiston Respublikasi matbuot va axborot agentligida ro'yxatdan o'tkazildi. Ro'yxatga olish to'g'risidagi guvohnomasi 0022. (ISSN 0134-4560)
"Fan va turmush" jurnali - "O'zbekiston ilm-fani va hayoti" - eng uzoq vaqtdan beri mavjud nashrlardan biri - 90 yil. "Fan va turmush" ning o'zbek tilidagi birinchi soni 1933 yilda nashr etildi.
Maqsad va vazifalar: O'zbekiston Respublikasida keng ko`lamdagi o`quvchilar orasida jahon va mahalliy ilm-fan va texnika yutuqlarini ommalashtirish. 2023-yildan boshlab o'quvchilarni ko'paytirish maqsadida o'zbek, rus va engliz tillarida chiqa boshladi.
Hakimov Akbar Abdullayevich
Akademik, San’atshunos fanlari doktori
FAN VA TURMUSH JURNALINING 90 YILLIGI!
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi tomonidan mamlakatimizda va xalqaro miqiyosida keng tarqalangan “Fan va turmush”  ilmiy-ommabop jurnali 1933-yildan boshlab chop etilmoqda, jurnal 2023-yilda ilm-fan sohasidagi ma’rifiy faoliyatining 90 yilligini nishonladi. Mazkur jurnal bilan mamlakatimizning ko‘plab akademik va ilmiy muassasalarning xodimlari faol hamkorlik qilib o‘zlarining ilmiy-ommaviy maqolalarini turli fan yo‘nalishlari bo‘yicha chop etib o‘zlarining yangi ilmiy natijalari va qo‘lga kiritilgan ilmiy yutuqlari bilan keng jamoatchilik hamda mamlakatimiz yoshlarini qiziqtirib kelmoqda. Keyingi yillarda “Fan va turmush” jurnalining so‘nggi sonlari yuqori sifatda tasvirlangan yorqin rasmlar bilan nashr etila boshladi, shunungdek, ularda maxsus tematik nashrlar ham yoritilmoqda.
Turli davrlarda Fan va turmush jurnalining bosh muharriri sifatida O‘zbekiston Fanlar akademiyasining birinchi prezidenti akademik T.N.Qori-Niyazov, O‘zbekiston FA vitse-prezidenti akademik I.M.Muminov, Lenin mukofoti laureati akademik Y.X.Turakulov, taniqli akademik-iqtisodiyotchi M.Sh.Sharifxoʻjayev, shuningdek, O‘zbekistonning boshqa nufuzli olimlari, 2002 yildan 2022 yilgacha bo‘lgan davrda esa – O‘zR  FA Mirzo Ulugbek nomidagi Astronomiya instituti direktori, akademik Sh.A.Egamberdiyev ish yuritib kelishgan.  So‘nggi yillarda Fan va turmush jurnali ushbu institut qoshida katta tirajda chop etilgan.
2023-yil fevral oyida Fan va turmush jurnalining bosh muharriri etib O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va O‘zbekiston Badiiy akademiyasi akademigi, san’atshunos-olim, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar academiyasi ilm-fan targʻiboti markazi direktori Akbar Abdullayevich Hakimov tayinlandi.  2023-yildan boshlab Fan va turmush jurnali ushbu Markaz qoshida uch tilda – o‘zbek, rus va ingliz tillarida, yiliga 4 ta son chop etila boshladi. Ushbu jurnalda mamlakatimiz va jahon ilm-fan va texnika yangiliklari, yurtimiz olimlarning eng muhim ilmiy natijalari va innovatsion ishlanmalari yoritilmoqda, shuningdek, taniqli olimlar bilan suhbatlar  ham jurnaldan joy olmoqda. Fan va turmush jurnalida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademiklari, boshqa taniqli olimlar va jamoatchilik vakillari  o‘zining ilmiy-ommaviy maqolalari bilan faol ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilm-fan targ‘iboti markazi Fan va turmush jurnalini yaratilganining 90 yilligi munosabati bilan muborakbot etadi va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va oliy o‘quv yurtlari xodimlarini o‘zining qiziqarli ilmiy-ommabop maqolalari va mahalliy va jahon ilm-fanining dolzarb muammolari, ilm-fan tarixi, yangi ilmiy kashfiyotlar va ularning amaliy faoliyati haqidagi ma’ruzalari bilan “Fan va turmush” jurnali bilan hamkorlikka taklif etadi.

Журнал «Фан ва турмуш»
Журнал «Фан ва турмуш» – «Наука и жизнь Узбекистана» является одним из старейших научно-популярных изданий Узбекистана – 90 лет. Первый номер «Фан ва турмуш» на узбекском языке вышел в 1933 г.
Цели и задачи: Просвещение и популяризация научных достижений мировой, отечественной науки и техники среди широкого круга читателей в Республике Узбекистан. С 2023 г. в целях расширения читательской аудитории стал одновременно выходить на узбекском, русском и английском языках.
Хакимов Акбар Абдуллаевич
Академик, доктор искусствоведения
ЖУРНАЛУ ФАН ВА ТУРМУШ ИСПОЛНИЛОСЬ 90 ЛЕТ!
Под эгидой Академии наук Узбекистана многие годы издается широко известный в стране и за пределами Узбекистана научно-популярный журнал “Фан ва турмуш” – “Наука и жизнь”, который начал свою просветительскую деятельность в сфере науки в далеком 1933 году и в 2023 году отметил свое 90-летие. В этом журнале активно сотрудничали и публиковали свои научно-популярные статьи многие академики и сотрудники академических научных учреждений страны по различным направлениям науки и представляли свои новые научные результаты и полученные ими  научные достижения, представляющие интерес для широкой общественности и молодежи страны. В последние годы номера журнала Фан ва турмуш, стали выпускаться красочными хорошо иллюстрированными изданиями, в них освещались также и специальные тематические выпуски.
В разные периоды главными редакторами журнала Фан ва турмуш работали первый президент Академии наук Узбекистана академик Т.Н.Кары-Ниязов, вице-президент АН Узбекистана академик И.М.Муминов, академик лауреат Ленинской премии Я.Х.Туракулов, известный академик-экономист М.Ш.Шарифходжаев, и другие авторитетные ученые Узбекистана, а в период с 2002 по 2022 годы – академик Ш.А.Эгамбердиев - директор Астрономического института имени Мирзо Улугбека АН РУз. В последние годы журнал Фан ва турмуш издавался достаточно большим тиражом на базе этого Института.
В феврале 2023 года главным редактором журнала Фан ва Турмуш утвержден академик Академии наук РУз и Академии художеств Узбекистана  известный ученый-искусствовед Акбар Абдуллаевич Хакимов - руководитель Центра пропаганды науки Академии наук РУз. Начиная с 2023 года журнал Фан ва турмуш издаётся на базе этого Центра на трех языках – узбекском, русском и английском по 4 номера в год. В этом Журнале освещаются новости отечественной и мировой науки и техники, важнейшие научные результаты и инновационные разработки отечественных ученых, а также публикуются интервью с известными учеными по разрабатываемой ими научной тематике. В работе журнала Фан ва турмуш активно участвуют со своими научно-популярными статьями академики АН РУз, другие известные ученые и представители общественности Узбекистана и ведущие зарубежные ученые.
Центр пропаганды науки АН РУз поздравляет журнал Фан ва турмуш со славным юбилеем – 90-летием со дня создания, и приглашает сотрудников Академии наук и университетов Республики Узбекистан к сотрудничеству с журналом Фан ва турмуш со своими интересными научно-популярными статьями и выступлениями об актуальных проблемах отечественной и мировой науки, истории науки, новых научных открытиях и их практическому применению.