Аsrimizning birinchi oʼn yilligi giyohvandlikning yashirin bozorida nisbatan arzon va sintezi oson boʼlgan yangi psixofaol moddalarning (YaPM) – sintetik kannabinoidlarning (Spayslar), katinon, aminoindan va boshqa turdagi moddalar hosilalarining paydo boʼlishi, noqonuniy aylanishda ularning faolligi va qisqa vaqt ichida yetakchi oʼringa chiqib olishi bilan belgilanadi. Huquq-tartibot tashkilotlarining hisobotlarida keltirilishicha, bu jarayon Oʼzbekiston Respublikasini ham chetlab oʼtmadi.
Hozirgi paytda kriminalistik materiallarda va biologik namunalarda YaPM larni aniqlash uchun turli-tuman fizika-kimyoviy uslublarga asoslangan gazxromatografiya/mass-spektrometriya (GX/MS) dan tortib suyuqlik xromatografiyasi/tandem mass-spektrometriyasigacha (SX/MS-MS-MS) foydalaniladi.
O’zR FA Ion-plazma va lazer texnologiyalari institutining Аdsorbtsion va emission hodisalar laboratoriyasida yangi rusumdagi gaz tahlil asbobi - dastur taʼminotiga va YaPMlarning termodesorbtsion spektrlari elektron bazasiga ega boʼlgan “IK–Iskovich” termodesorbtsiyaviy termoion spektrometri yaratildi.
U anʼanaviy chet el qurilmalaridan oʼzining tahliliy imkoniyatlari qolishmagan holda oddiyligi, tezkorligi va arzonligi bilan farq qiladi. Spektrometr innovatsion loyiha asosida OʼzR IIV Bosh Ekspert-kriminalistika markaziga taqdim etildi va musodara qilingan giyohvand moddalar namunalarida sinovdan oʼtmoqda.
Bu amaliy tadqiqotlar 2016-2020-yillarga moʼljallangan giyohvand moddalar isteʼmoli va noqonuniy aylanishiga qarshi Respublika Dasturi asosida bajarilmoqda.
Yangi uslub va qurilmaning afzalliklari:
• YaPMlarning iz qoldiqlarini kriminalistik va bionamunalarda aniqlashning termodesorbtsiyaviy uslubi oʼzining tezkorligi (1 tahlil uchun 3 minut), tanlovchanligi (organik erituvchilar, havodagi oddiy gazlar uchun 105-108), sezgirligi (fizika-kimyoviy tabiatiga qarab 0.1 piko moldan) va ionlashuv samaradorligining (100K/molgacha) yuqoriligi bilan ajralib turadi. Qurilma xorijiy qurilmalarga nisbatan ancha arzon, foydalanish oddiy va yuqori malakali mutaxassis talab etmaydi.
• Termodesorbtsiyaviy uslub va spektrometr oʼzining tahliliy imkoniyatlari boʼyicha zamonaviy GX/MS i SX/MS-MS-MS qurilmalardan qolishmaydi, tahlil qilinayotgan moddani termodesorbtsion spektrlarning elektron bazasi boʼyicha identifikatsiya qilibgina qolmay, balki uning miqdorini ham bir vaqtning oʼzida chiziqli dinamik diapazoni 2.5-3.5 tartibli boʼlgan kalibrovka chiziqlarining elektron bazasi boʼyicha aniqlash qobiliyati bilan ham farq qiladi.
Termodesorbtsiyaviy spektrometr import oʼrnini bosuvchi qurilma sifatida Oʼzbekiston Respublikasidagi toksikologik, narkologik va kriminalistik laboratoriyalarni jihozlashda qoʼllanilishi mumkin.
Yaratilgan termodesorbtsiyaviy uslub va qurilma Oʼzbekiston Respublikasi SSV Sud-tibbiyot Bosh byurosi va IIV Bosh ekspert-kriminalistika markazlarida sinovlardan oʼtkazilib, ijobiy xulosalar olingan.

Разработан спектрометр для обнаружения новых психоактивных веществ
Середина первого десятилетия нынешнего столетия охарактеризовалась появлением на наркорынке относительно дешевых и простых по синтезу  новых психоактивных веществ (НПВ) -  синтетических каннабиноидов (Спайсы), производных  катинона и др., что  привели к их активному внедрению на нелегальном рынке и за короткий период  заняли  «лидирующие» позиции. По данным правоохранительных органов они появились в криминалистической практике  Республики Узбекистан. В настоящее время для обнаружения и анализа НПВ в криминалистических материалах и биологических образцах используют различные физико-химические методы и современные приборы от ГХ/МС до ЖХ/МС-МС-МС, которые дороги и требуют специалистов высокой квалификации.
В Лаборатории  адсорбционных и эмиссионных явлений Институт ионно-плазменных и лазерных технологий АН РУз создан  новый тип газоаналитического прибора - термодесорбционный термоионный спектрометр- измерительный комплекс “ИК–Искович” на базе персонального компьютера  c программным обеспечением и электронной базой  термодесорбционных спектров НПВ.
Спектрометр по инновационному проекту передан в лабораторию Главного Экспертно-Криминалистического Центра МВД РУз и проходит испытания  на конфискованных образцах наркотических препаратов.  Работа выполнялась в соответствии с Республиканской Программой комплексных мер противодействия злоупотребления наркотиками и их незаконного оборота на 2016-2020 гг. (прил.2, п: II-13)
Преимущество новой разработки:
•  Термодесорбционный метод обнаружения следовых количеств НПВ в криминалистических материалах и биопробах является экспрессным (время одного анализа 3 мин), селективным(до108) и высокочувствительным (от 0.1 пмоль в зависимости от химической природы) с эффективностью ионизации (до 100К/моль).
• Термодесорбционный метод и спектрометр по своим аналитическим возможностям не уступает современным ГХ/МС и ЖХ/МС-МС-МС установкам, его преимуществом является не только идентификация анализа по  электронной базе термодесорбционных спектров, но и  одновременное определение его количества по электронной базе калибровочных кривых, имеющий широкий линейно-динамический диапазон (2.5-3.5порядков).
• Термодесорбционный спектрометр как импортозамещающий прибор, может применяться для экипировки токсикологических, наркологических и криминалистических лабораторий Республики Узбекистан.
По результатам проведенных лабораторных испытаний в Главном Бюро Судебно-медицинской Экспертизы МЗ РУз и  Главном Экспертно-Криминалистическом Центре МВД РУз получены положительные отзывы.