Yangi ishlanmalar va ilg`or usullar — taraqqiyot mezoni
2018-yil 22-26-oktabr kunlari Toshkent shahridagi “O'zekspomarkaz”da Xalqaro innovatsiya yarmarkasi doirasida “InnoWeek” innovatsion va investitsion forumi bo'lib o'tdi. Mazkur tadbirning maqsadi mamlakatimizda va chet elda ishlab chiqilgan yangi texnologiyalarni namoyish qilish, texnologiyalar almashish, qadimgi usullarni modernizatsiya qilishdir, natijada aholi turmush sifatini yaxshilashga va mamlakat iqtisodiyotida yangi investitsion imkoniyatlarni aniqlashga qaratilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Genetika va oʻsimliklar eksperimental biologiyasi instituti ham “InnoWeek”da ikkita yangi soyaning “Sochilmas” navi hamda tuproq unumdorligini oshirish uchun biologik mahsulot “Bioazot” ishlanmalari bilan ishtirok etdi.
Bundan tashqari, O’zR FAGenomika va bioinformatika markazi tomonidan Gen-nokaut texnologiyasi yordamida kartoshkaning yangi navlarini olish hamda tok oʻsimligining noyob vinobop navlarini in vitro koʻpaytirish loyihalari namoyish etildi.
Ushbu ishlanmalar “O'zsanoatqurilish” banki tomonidan moliyalashtirilib, tadbirkorlar bilan hamkorlikda ishlab chiqarishga joriy qilinmoqda. “Innoweek-2018” yopilish marosimida O’zR FA Genomika va bioinformatika markazi xodimlari tomonidan taqdim etilgan ishlanmalar bir qator nominasiyalarda g’olib deb topilib, estalik sovg'alar va sertifikat bilan taqdirlandi.

Новые разработки и передовые методы – критерий прогресса
В рамках международной инновационной ярмарки, состоявшейся с 22 по 26 октября 2018 года в «Узэкспоцентре» города Ташкента проведен инновационно-инвестицонный форум «InnoWeek». Цель данного мероприятия — это демонстрация новых технологий, разработанных как в нашей стране, так и за рубежом, обмен технологиями, модернизация старых методик, что в конечном счете приведет к улучшению качества жизни населения и к выявлению новых инвестиционных возможностей в экономике страны.
Институт генетики и экспериментальной биологии растений АН РУз также участвовал в «InnoWeek» с двумя разработками. Первая разработка Сорт сои «Сочилмас», вторая разработка биопрепарат для улучшения плодородия почвы «Биоазот».
Кроме того, Центром геномики и биоинформатики АН РУз были продемонстрированы проекты получения новых сортов картофеля с использованием технологии Gen-nokaut и воспроизводства in vitro уникальных сортов виноградника.
Эти проекты профинансированы банком «Узпромстройбанк» и внедрены в практику совместно с предпринимателями. В церемонии закрытия “Innoweek-2018” разработки Центра геномики и биоинформатики АН РУз были победителями в нескольких номинациях и награждены памятными подарками и сертификатами.