Xitoydan Oʻzbekistonga koronavirusga qarshi dori preparatlari yetib keldi
2020-yilning 9-aprel kuni Oʻzbekistonga Xitoy Xalq Respublikasidan maxsus reys orqali COVID-19 koronavirusga chalingan bemorlarni davolash va profilaktika qilishda ishlatish uchun bir qator dori vositalari yetib keldi. Ushbu yuk Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Bioorganik kimyo instituti tashabbusiga koʻra, Xitoy Fanlar akademiyasining Shinjon fizik-kimyoviy texnika va Shanxay farmatsevtika institutlaridan yuborilgan.
Dori vositalarining Toshkent shahriga yetib kelishini Xitoy fanlar akademiyasining Toshkent shahridagi “Xitoy — Oʻzbekiston tibbiyot texnologiya parki” tashkillashtirgan. Umumiy miqdorda 50 000 quti dori vositalari “Xitoy — Oʻzbekiston tibbiyot texnologiya parki” tomonidan Oʻzbekiston xalqiga begʻaraz yordam sifatida Innovatsion rivojlanish vazirligi tasarrufiga topshirildi.
Yuborilgan dori preparatlarining Xitoyda ishlab chiqarilgan boʻlib, koronavirusga qarshi samarali qoʻllanilgan quyidagi vositalardan iborat:
1) “SPH Zhongxi Pharmaceutical Co., Ltd” farmatsevtik kompaniyasi tomonidan ishlab-chiqarilgan “Fenle” preparati (gidroksixloroxin sulfat tabletkalari 100 mg) – 20 000 ta quti. Ushbu preparat bezgakka qarshi xususiyatga ega boʻlib, koronavirusga qarshi kurashda ham yaxshi samara bermoqda.
2) Xinjiang Uyghur Pharmaceutical Co., Ltd. farmatsevtik kompaniyasi tomonidan ishlab-chiqarilgan “Zukamu” — 10 000 ta quti va “Zupa” — 10 000 ta quti preparatlari boʻlib, ular oʻtkir respirator kasallik va gripp simptomlarini bartaraf etishda samarali dori vositasi hisoblanadi.
3) Xinjiang Yinduolan Uighur Medicine Co., Ltd. farmatsevtik kompaniyasi tomonidan ishlab-chiqarilgan “Fufang Yizhihao” preparati — 10 000 ta quti. Ushbu preparat virusli shamollash, tomoqning yalligʻlanishi va ogʻrigʻini bosish, bosh ogʻrigʻi va tana haroratini tushirishda samarali vosita hisoblanadi.
Oʻz navbatida “Xitoy-Oʻzbekiston tibbiyot texnologiya parki” tasarrufidagi davolash-diagnostika klinikasini mobil gospital sifatida bemorlarni joylash va davolashda foydalanish uchun taqdim etishga shayligini ham bildirdi.

Препараты против коронавируса доставлены из Китая в Узбекистан
9 апреля 2020 года в Узбекистан специальным рейсом из Китайской Народной Республики доставлена гуманитарная помощь с медикаментами и медицинскими материалами для лечения и профилактики больных коронавирусом COVID-19. Гуманитарный груз был направлен по инициативе Министерства инновационного развития Республики Узбекистан и Института биоорганической химии Академии наук Узбекистана из Синьцзянского физико-химического технического и Шанхайского фармацевтического институтов Китайской Академии наук.
Доставка груза в Ташкент организована "Китайско-узбекским медицинским технопарком" Китайской Академии наук в городе Ташкенте. 50 000 упаковок лекарственных препаратов переданы "Китайско-узбекским медицинским технопарком" Министерству инновационного развития для оказания гуманитарной помощи узбекскому народу.
Гуманитарный груз производства Китая, состоит из следующих наименований для эффективной борьбы против коронавируса:
1) Препарат “Fenle” (Фенл) (таблетки гидроксихлороксина сульфата 100 мг) производства фармацевтической компании SPH Zhongxi Pharmaceutical Co., Ltd” - 20 000 упаковок. Этот препарат обладает противомалярийным свойством и дает хороший эффект также в борьбе с коронавирусом;
2) “Zukamu” (Зукаму) -10 000 упаковок и “Zupa” (Зупа) - 10 000 упаковок производства фармацевтической компании Xinjiang Uyghur Pharmaceutical Co., Ltd. (Синьцзян-Уйгурская Фармацевтическая Компания), это эффективные препараты для устранения симптомов острого респираторного заболевания и гриппа;
3) Препарат “Fufang Yizhihao” (Фуфан йижихао) – 10000 упаковок производства фармацевтической компании Xinjiang Yinduolan Uighur Medicine Co., Ltd. Данный препарат эффективен при вирусных простудах, воспалении горла и давящей боли, головной боли и понижении температуры тела;
Кроме того, Китайско-узбекский медицинский технопарк выразил готовность предоставить свою лечебно-диагностическую клинику под мобильный госпиталь для размещения и лечения пациентов в случае необходимости.