Singapur olimlarining yutug'i: besh daqiqada Covid-19 virusini aniqlovchi test
The Straits Times nashrining xabar berishicha, testda "Cepat" deb nomlangan juda tez kuchaytirish usuli qo'llaniladi, bu ham malay tilida "tez" degan ma'noni anglatadi. Bemorning sekretsiyasi birinchi navbatda shilimshiqda to'planadi. Keyin sinov Covid-19 genetik materialini sekretsiyada qidiradi. Shundan so'ng, namuna ko'chma qurilmaga joylashtiriladi, bu taxminan 5-10 daqiqadan so'ng natijani beradi.
A*Stardagi NanoBio laboratoriyasi boshqaruvchi professor Jeki Ying shunday dedi: "Biz ayollar va bolalar kasalxonasida haqiqiy bemorlarning namunalaridan foydalangan holda dastlabki klinik sinovlarni o'tkazdik va test juda sergir va aniq natijani ko’rsatdi".

Успех Сингапурских ученых: заражен ли кто-либо Covid-19 всего за пять минут
Команда ученых Сингапурского агентства по науке, технологиям и исследованиям (A*Star) разработала новый тест, который сможет определить, заражен ли кто-либо Covid-19 всего за пять минут.
Согласно The Straits Times, в тесте используется чрезвычайно быстрый метод амплификации, которую команда назвала «Cepat», что также означает «быстрый» на малайском языке. Секреция пациента сначала собираются из тампона. Затем тест ищет генетический материал Covid-19 в секреции. После этого образец помещается в переносное устройство, которое дает результат примерно через 5-10 минут.
Профессор Джеки Ин, которая возглавляет лабораторию NanoBio в A*Star, сказала: «Мы провели некоторую предварительную клиническую проверку в женской и детской больнице, используя образцы реальных пациентов, и обнаружили, что тест очень чувствительный и точный».