Ulugʼ Gʼulomov tavalludining 85 yillik xotira-yubileyi oʻtkazildi
2018-yil 15-oktabr kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutida taniqli olim, OʼzR FA muxbir aʼzosi, professor, Beruniy nomidagi davlat mukofoti laureati, Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan fan arbobi Gʼulomov Ulugʼ Gʼafurovich tavalludining 85 yillik xotira-yubileyiga bagʼishlangan ilmiy seminar boʼlib oʼtdi. Unda Institut faxriylari, olimning oila aʼzolari, hamkasblari, doʻstlari, OʻzR FA Fizika-texnika instituti hamda O’zbekiston Milliy universiteti yetakchi olimlari ishtirok etdi.
Seminarda Ulugʻ Gʻulomovning hayot yoʻli, ilmiy izlanishlari haqida gapirilar ekan, uning ajoyib inson boʻlganligi, nafaqat Institut rivojiga balki, ilm-fan ravnaqiga katta hissa qoʻshganligi taʼkidlandi.
Olimning oʻgʻli A.U.Gʻulomov otasi haqidagi samimiy xotiralar hamda shunday xotira kechalari an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotganligi uchun Institut jamoasiga oʻz minnatdorchiligini bildirdi.

Был проведен памятный юбилей посвященный 85-летию со дня рождения Улуга Гулямова
15 октября 2018 года в Институте ядерной физики прошел семинар, посвященный 85-летию крупного ученого и организатора науки, бывшего директора института, члена-корреспондента Академии наук Узбекистана, доктора физико-математических наук, профессора, лауреата Государственной премии им. Беруни, заслуженного деятеля науки Узбекистана, Улуга Гафуровича Гулямова. На семинар были приглашены ветераны института, близкие, друзья и коллеги У.Г. Гулямова, члены семьи, представители руководства Академии наук Республики, ведущие ученые НУУ и НПО «Физика-Солнце», работавшие вместе с У.Г. Гулямовым.
На семинаре подчеркивались исключительные человеческие и деловые качества У.Г. Гулямова и его большой вклад в развитие научных исследований, научно-технической базы института.
А.У. Гулямов – сын ученого, поблагодарил руководство и весь коллектив института за добрые слова о своем отце и регулярную организацию мероприятий памяти У.Г. Гулямова.