2020-yilning ilk kunlaridan O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyida Smart texnologiyalar joriy qilindi. Bu orqali Muzeyga tashrif buyuruvchilar zamonaviy interaktiv vositalar yordamida turli eksponatlar va Muzey haqida qo‘shimcha ma’lumot olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Muzey eksponatlari haqidagi ma’lumotlar NazzAR – innovatsion ilovasi yordamida real elementlar bilan boyitildi. Smartfoningizni Muzeyning 21 ta nuqtasiga o‘rnatilgan eksponat tasviri tushurilgan AR belgili maxsus taxtachalarga yo‘naltirib, eksponat haqidagi ma’lumotlarga o‘zbek, rus, ingliz, fransuz tillaridagi audio-videogid yordamida ega bo‘lishingiz mumkin. Shuningdek,  3D dinamikali gologrammalar ham aks etib, u turli effektlar bilan to‘ldirilgan.
Buning uchun foydalanuvchi o‘z smartfoniga Android va iOS qurilmalari uchun ishlab chiqilgan NazzAR ilovasini yuklab olishi lozim. Ushbu nnovatsion loyiha Amir Temur va temuriylar tarixini yanada kengroq yoritib berishga xizmat qilmoqda. Smart texnologiyalarning joriy qilinishi Muzeyga respublikamizdan tashrif buyuruvchilar va sayyohlar uchun juda katta qulayliklarni yaratadi.

Внедрение умных технологий в Государственном музее истории Темуридов с первых дней 2020 года стало крупным прорывом в области музейного дела. Используя современные интерактивные инструменты, посетители музея могут узнать больше о различных экспонатах музея. Информация о музейных экспонатах пополнилась реальными элементами с помощью инновационного приложения Nazzar.
Вы можете превратить свой смартфон в AR-дисплей с 21 экспонатами и получить доступ к экспонату с видео и аудио информацией на узбекском, русском, английском и французском языках. Программа также показывает трехмерные динамические голограммы, дополненные различными эффектами. Для устройств на базе Android и iOS пользователю нужно загрузить приложение NazzAR на свой смартфон или планшет. Данный инновационный проект послужит более полному раскрытию истории Амира Темура и Темуридов. Внедрение умных технологий в музее создало новые удобства для посетителей и туристов нашей страны.