Paxtachilik sohasida Fanlar akademiyasi tomonidan yaratilgan ishlanmalar
2020-yil 29-yanvarda O‘zR FА tashabbusi bilan Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot muassasalari, Qishloq xo‘jaligi ilmiy markazlari yetakchi olimlari va mutaxassislari ishtirokida “O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining paxtachilik sohasidagi ishlanmalari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi.
Ushbu seminar respublikamiz paxtachilik tarmog‘ini rivojlantirish, yangi agrotexnologiyalarni tadbiq qilish, stressga chidamli yangi paxta navlarini yaratish, urug‘chilikni rivojlantirish, agroklasterlarda paxtachilikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
Seminarda paxtachilikni rivojlantirish va jadal rivojlanayotgan ushbu sohaga olimlarimizning ilmiy ishlanmalarni tadbiq qilish to‘g‘risida ma’ruzalar tinglandi.

Разработки Академии наук в области хлопководства
29 января 2019 г. по инициативе Академии наук РУз был проведен научно-практический семинар на тему: «Разработки Академии наук в области хлопководства» с участием ведущих ученых и специалистов НИИ Академии наук, научных центров Министерства сельского хозяйства РУз и фермеров.
Семинар был посвящен вопросам развития хлопководства в Узбекистане, внедрению новых агротехнологий, созданию новых стресс-устойчивых сортов хлопчатника, развитию семеноводства и хлопководства в агрокластерах и др.
Были представлены доклады по развитию хлопководства и внедрению новых разработок ученых республики в данную сферу интенсивно развивающегося сельского хозяйства.