O‘zbekiston-Xitoy: Global Allium Garden 2019-yil mavsumi ochilishi
Joriy yil 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasiga Xitoy Fanlar akademiyasi Kunmin Botanika instituti direktori, prof. Sun Hang hamda direktor o‘rinbosari Tao Deng tashrif buyurdi. Mehmonlar dastlab O‘zR FA Botanika institutida Ilmiy kengashning tantanali yig‘ilishida ishtirok etishdi. Unda O‘zR FA Botanika instituti direktori, akademik Komiljon Tojiboyev, O‘zR FA vitse-prezidenti, akademik Baxtiyor Ibragimovlar so‘zga chiqishdi. So‘ngra O‘zR FA Botanika institutining xalqaro nufuzini oshirishda, moddiy-texnik bazasini mustahkamlashda va rivojlantirishda qo‘shgan hissasi uchun prof. Sun Hangga O‘zR FA Botanika instituti faxriy professori unvoni berildi.
Shundan so‘ng mehmonlar O‘zR FA Toshkent Botanika bog‘iga tashrif buyurib, Global Allium Garden 2019-yil mavsumini tantanali ochib berdilar.
Ushbu yovvoyi piyozlar bog‘i O‘zbekiston-Xitoy Global Allium Garden (Toshkent markazi) Butunjahon yovvoyi piyoz turlarini o‘rganish va saqlab qolish dasturi doirasida 2018-yilda tashkil etilgan. Global Allium Gardenning birinchisi Xitoyning Yunnan provinsiyasidagi Kunmin shahridagi Kunmin Botanika bog‘ida (Kunmin markazi) hamda ikkinchisi O‘zR FA Toshkent Botanika bog‘ida (Toshkent markazi)  ochilgan. Ushbu markazlar Xitoy va O‘zbekistonda tashkil etilgan bo‘lib, dunyoda yagona hisoblanadi. Bu markazlar biologik xilma-xillikni o‘rganish borasida O‘zbekiston-Xitoy xalqaro ilmiy aloqalarining natijasi bo‘lib, Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo tabiiy landshaftlari yovvoyi piyoz turlari noyob genofondini saqlab qolish borasida global ahamiyatga ega bo‘lgan hududlar ekanligi bilan izohlanadi.
Hozirgi kunda O‘zbekiston-Xitoy Global Allium Garden Toshkent markazida O‘rta Osiyo, Eron, Afg‘oniston, Kavkaz va O‘rta yer dengizidan keltirilgan yovvoyi piyozlarining 120 dan ortiq turlari to‘plangan.
Shuningdek, xitoylik mehmonlar O‘zR FA prezidenti Behzod Yuldashev bilan ham uchrashdilar. Uchrashuv va muzokaralar davomida har ikki Toshkent va Kunmin piyoz markazlarini rivojlantirish, O‘zbek-Xitoy qo‘shma laboratoriyalari zaminida olib borilayotgan tadqiqotlarning sifatini oshirish, O‘zR FA Botanika instituti yosh ilmiy xodimlarini Kunmin Botanika institutida malaka oshirishlarini tashkil etish, Markaziy Osiyo va Janubi-g‘arbiy Osiyoning baland tog‘ mintaqalariga qo‘shma ekspeditsiyalar tashkil etish, “O‘zbekiston florasi”ning 10 jildini ingliz tilida chop etish, “Tree of live Uzbekistan” loyihasini hamkorlikda amalga oshirish masalalari kelishib olindi.

Узбекистан-Китай: открытие сезона 2019 года Global Allium Garden
30 апреля текущего года Академию наук Республики Узбекистан посетили директора Куньминского Института ботаники Китайской академии наук проф. Сунь Хань и заместитель директора Тао Дэн. Гости впервые приняли участие в торжественном заседании Ученого совета Института Ботаники АН РУз. На мероприятии выступили директор Института Ботаники АН РУз академик Комилжон Тожибоев и вице-президент АН РУз, академик Бахтияр Ибрагимов. В целях расширения международных связей в области изучения и сохранения растительного разнообразия, а также укрепления дружеских научных связей с научно-исследовательскими учреждениями Китайской Академии наук Институт ботаники Академии наук номинирует директора Института ботаники в Куньмине, профессора Sun Hang на звание Почетного профессора Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан.
После этого гости приняли участие в церемонии открытия сезона 2019 года Global Allium Garden Tashkent Center.
Этот дикий луковый сад создан в 2018 году в рамках Всемирной программы изучения и сохранения дикорастущих видов лука. Первый Global Allium Garden был открыт в Китайской провинции Юннаь, на базе Куньминского Ботанического сада Института ботаники в Куьмине (Куньминский Центр), а второй был открыт в Ташкентском ботаническом саду АН РУз (Ташкентский центр). Эти Центры являются результатом Узбекско-Китайского научного сотрудничества в области изучения биологического разнообразия и свидетельствует о глобальной роли природных ландшафтов Центральной и Юго-Восточной Азии в деле сохранения уникального генофонда дикорастущих луков.
В настоящее время в Узбекско-Китайском Global Allium Garden Ташкентский центр собрано более 120 видов дикого лука из Центральной Азии, Ирана, Афганистана, Кавказа и Средиземноморья.
А также, китайские гости также встретились с президентом Академии наук Узбекистана Бехзодом Юлдашевым. В ходе встречи и переговоров договорились  развитии двух центров – в Ташкенте и Куньмине, в целях повышения качества исследований, проводимых в узбекско-китайских совместных лабораториях, организации обучения молодых исследователей из Института ботаники Академии наук Республики Узбекистан в Куньминском Института ботаники, совместных экспедициях в горные районы Центральной Азии и Юго-Западной Азии, об издании 10 томов «Флора Узбекистана» на английском языке, совместная реализация проекта «Tree of live Uzbekistan».