O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi adabiy aloqalar uzoq tarixga ega
Аlisher Navoiy nomidagi Xalqaro jamoat fondi ijrochi direktori Olimjon Davlatov Tojikiston Respublikasining O’zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi, akademik Аbdujabbor Rahmonzoda bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Tojikiston Respublikasining Favqulodda va muxtor elchisi, akademik Аbdujabbor Rahmonzoda Oʼzbekiston va Tojikiston ilmiy aloqalari uzoq asrlarga borib taqalishi, ayniqsa, Аlisher Navoiy va Аbdurahmon Jomiyning adabiy hamkorligi, ustoz-shogird munosabatlari, ilmiy masladkoshligi bu borada oʼrnak boʼlishini alohida taʼkidladi.
Oʼz navbatida, Fond ijrochi direktori Olimjon Davlatov ilm-fan tarixida birinchi navoiyshunos Аbdurahmon Jomiy boʼlsa, birinchi jomiyshunos Аlisher Navoiy ekanligi va bu anʼana bugungi kunga qadar davom etib kelayotgani haqida gapirdi.
Uchrashuv davomida Аlisher Navoiyning Tojikistonda saqlanayotgan qoʼlyozma asarlari nusxalarini Oʼzbekistonga olib kelish, shuningdek, Navoiyning “Xamsa”sini tojik tarjima qilish va nashr etish, oʼzbek va tojik olimlari ishtirokida konferentsiya oʼtkazish masalalari muhokoma qilindi.

Исполнительный директор Международного общественного фонда имени Алишера Навои Олимжон Давлатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Таджикистан, академиком Абдужаббором Рахмонзода.
В ходе встречи Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Таджикистан, академик Абдужаббор Рахмонзода отметил, что давние научные связи между Узбекистаном и Таджикистаном, в частности, сотрудничество в области литературного наследия - отношения преподаватель-ученик, научные консультации между Алишером Навои и Абдурахмоном Джами, являются образцовыми в этом отношении.
В свою очередь исполнительный директор Фонда Олимжон Давлатов сообщил, что первым в истории науки знатоком-навоистом был Абдурахмон Джами, а первым ученым-Джами – Алишер Навои, и эти традиции, пройдя через века, продолжается и по сей день.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы передачи копий рукописей Алишера Навои, хранящихся в Таджикистане, а также таджикский перевод и издание «Хамсы» Алишера Навои, и организацию конференции с участием узбекских и таджикских ученых - литературоведов.