O'zbekiston-Tojikiston: ilmiy hamkorlik
O’zbekiston Fanlar akademiyasi Mikrobiologiya instituti "Atrof-muhit biotexnologiyasi" laboratoriyasi mudiri prof. Z.R.Ahmedova qishloq xo'jaligi ekinlari hosildorligini oshirish va ekinlarning kasallanish holatini kamaytirish uchun ekologik toza "Microzyme-1" va " Microzyme-2" biologik mahsulotlarini ishlab chiqdi. "Microzyme-1” va “Microzyme-2” biologik mahsulotlarining organik kelib chiqishi bo'yicha xalqaro sertifikatlar olindi. Ushbu preparatlar urug'larning unib chiqishini oshiradi, o'simliklarning o'sishi va rivojlanishiga yordam beradi, ildiz chirishini va boshqa kasalliklarni yo'q qiladi. Ulardan foydalanganda tuproq unumdorligining oshishi, bug'doy, paxtaning pishib yetish muddatini qisqarishi, don va tola sifatini yaxshilanishi aniqlandi. Biologik mahsulotlardan foydalanish bug'doy hosildorligini 8,5-10,7 s / ga, paxtani 3,9-4,5 s / ga oshirishga imkon beradi.
2021-yil boshida Z.Ahmedova Dushanbeda Tojikistonning qishloq xo'jaligi sohasi vakillari va rahbarlari, Tojikiston davlat agrar universiteti rahbarlari va o'qituvchilari, turli mintaqalardagi fermer xo'jaliklari va urug'chilik xo'jaliklari rahbarlari bilan uchrashish uchun ilmiy safarga bordi. Ushbu tashrif davomida MChJ "Farniko Tojikiston" (Dushanbe) bilan "Oriyon" navidagi mahalliy paxtani yetishtirish uchun 4,5 tonna miqdorida "Microzyme-2" biologik mahsulotini yetkazib berish to'g'risida shartnoma imzolandi. Hozirgi vaqtda biologik mahsulotni yetkazib berish va jo'natish shartlari to'liq bajarilgan. "Tojikiston Respublikasida paxtani yetishtirish uchun fermentlar-organik o'g'itlar, o'sish biostimulyatori" Microzyme-2" xalqaro shartnomasi xaridorlari va buyurtmachilari hamda tojik fermerlari - paxtakorlar erishilgan dastlabki natijalardan mamnun va xalqaro hamkorlikni yana davom ettirish o'z istagini bildirdilar.

В Институте микробиологии под руководством заведующей лабораторией «Природохранная биотехнология» проф. З.Р.Ахмедовой разработаны экологически безопасные биопрепараты «Microzyme-1» и «Microzyme-2» для увеличения урожайности и снижения заболеваемости cельcкохозяйственных культур». Были получены Международные сертификаты на органическое происхождение биопрепаратов «Microzyme-1» и «Microzyme-2». Эти препараты повышают энергию прорастания и всхожесть семян, способствуют росту и развитию растений, устраняют корневую гниль и др. болезни. Установлено, что их использование повышает плодородие почвы, сокращает сроки созревания пшеницы, хлопчатника, улучшает качество зерна и волокна. Использование биопрепаратов позволяет повысить урожайность пшеницы на 8,5-10,7 ц/га, хлопчатника на 3,9-4,5 ц/га.
В начале 2021 г. З.Ахмедова побывала в научной командировке в г. Душанбе для встречи с представителями и руководителями аграрной отрасли Таджикистана, руководителями и преподавателями Таджикского государственного аграрного университета, руководителями фермерских и семеноводческих хозяйств различных регионов. В ходе этого визита был заключен договор с ООО «Фарнико Таджикистан» (г. Душанбе) о поставке биопрепарата «Microzyme-2» в количестве 4,5 тонн для производства хлопка местного сорта «Ориён». В настоящее время условия поставки и отгрузка биопрепарата осуществлены полностью. Покупатели и заказчики международного договора «Энзимно-органическое удобрение, биостимулятор роста «Microzyme-2» для возделывания хлопчатника в Республике Таджикистан» и таджикские фермеры – хлопкоробы довольны достигнутыми предварительными результатами и изъявили желание организовать второй этап международного сотрудничества.