O’zbekiston-Isroil: ilmiy aloqalar rivoji
O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi hamda  Isroil Tabiiy va gumanitar fanlar akademiyasi o`rtasidagi ilmiy hamkorlik aloqalarini o`rnatish maqsadida onlayn suhbat o`tkazildi.
Unda O’zR FA prezidenti Behzod Yuldashev O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining faoliyati, ilmiy-tadqiqot muassasalari va ilmiy yo'nalishlari haqida qisqacha to'xtalib o'tdi.
Isroil Fanlar akademiyasi prezidenti Nili Koen ham Isroil Tabiiy va gumanitar fanlar akademiyasi faoliyati to'g'risida ma'lumot berdi.
Isroil Tabiiy va gumanitar fanlar akademiyasi Isroildagi eng yuqori ilmiy muassasadir. U 1961-yilda Quddusda tashkil etilgan bo'lib, u Isroildagi tabiiy va gumanitar fanlar olimlari o'rtasidagi aloqalarni rivojlantirish, ilmiy-texnik masalalarda davlat idoralariga maslahat berish bilan shug'ullangan. Tabiatshunoslik sohasida Akademiya Isroil geologiyasi, florasi va hayvonot dunyosiga oid loyihalarni moliyalashtiradi va isroillik olimlarning Yevropa yadro tadqiqotlari markazi (CERN)dagi yuqori energiya fizikasi va Yevropaning Sinxrotron radiatsiya markazidagi sinxrotron nurlanish kabi xalqaro loyihalardagi tadqiqotlarida ishtirok etishiga yordam beradi. Akademiya bir qator nufuzli ilmiy mukofotlarga, jumladan, Alon mukofotiga homiylik qiladi.
Isroil tomoni O`zbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik institutida saqlanayotgan noyob qo'lyozmalarni birgalikda tadqiq etish orqali Markaziy Osiyo tarixini o'rganishda hamkorlik aloqalarini o'rnatishga qiziqishini alohida ta'kidladi.
Suhbat davomida tomonlar o'zlarini qiziqtirgan tadqiqot yo'nalishlarini muhokama qildilar va bu sohalarda doimiy aloqalarni saqlab turish muhimligini ta'kidladilar.

Состоялась онлайн-встреча по установлению научного сотрудничества между Академией наук Республики Узбекистан и Израильской академией естественных и гуманитарных наук.
В ходе беседы Президент Академии наук РУз Б.С. Юлдашев рассказал о деятельности Академии наук Республики Узбекистан, ее структуре и основных научных направлениях.
Президент Израильской академии наук Нили Коэн предоставила информацию о деятельности Израильской академии естественных и гуманитарных наук, в частности, она подчеркнула отличия своей организации от многих других академий.
Израильская академия естественных и гуманитарных наук - высшее академическое учреждение Израиля. Она была основана в Иерусалиме в 1961 году с целью содействия контактам учёных естественных и гуманитарных наук в Израиле, консультирования органов государственной власти по научно-техническим вопросам.
В области естественных наук Израильская Академия финансирует проекты по геологии, флоре и фауне Израиля и способствует вовлечению израильских ученых в международные проекты, такие как физика высоких энергий в ЦЕРНе и синхротронное излучение в Европейском центре синхротронного излучения. Академия финансирует ряд престижных премий в области науки, включая Премию Алон.
В гуманитарных науках финансируются исследования по изучению Танаха и Талмуда, еврейской истории, еврейской философии, еврейского искусства и иврита, а также прозы и поэзии на иврите.
Израильская сторона особо отметила свою заинтересованность в установлении сотрудничества в области исследования истории Центральной Азии путем совместного изучения уникальных рукописей, хранящихся в Институте востоковедения АН РУз.
Стороны обсудили направления исследований, представляющие взаимный интерес, и подчеркнули важность поддержания регулярных контактов в этом направлении.