Onlayn respublika ilmiy konferensiyasi o'tkazildi
2020-yil 12-avgust kuni O'zR FA Genomika va bioinformatika markazi tomonidan onlayn “Genetika, genomika va biotexnologiyaning zamonaviy  muammolari” respublika ilmiy konferensiyasi bo'lib o'tdi. Unda genomika, proteomika, genetika va biotexnologiya sohasidagi dolzarb muammolar, fanning asosiy tendensiyalari va istiqbollari bo'yicha 15 ta ma'ruza tinglandi va muhokama qilindi. Konferensiyada yurtimizning 10 dan ortiq ilmiy tashkilot xodimlari hamda xorijlik olimlar ishtirok etdilar.
Eng yaxshi deb topilgan "O'zbekistonda SARS-CoV-2 koronavirus shtammlarining birinchi genetik tahlili ", "Osmotik stressga chidamliligi oshgan o'simlik shakllarini tanlash uchun metall ionlari bilan hujayrani tanlash" va "Yadroviy DNK mikrosatellit lokuslari bo'yicha O'zbekiston populyatsiyasi polimorfizmini  tadqiq qilish va maxsus enzimatik tizim asosida" mavzudagi ma'ruza mualliflariga sertifikat taqdim etildi.

12 августа 2020 года в Центр геномики и биоинформатики АН РУз прошла Республиканская научная конференция (on-line) «Современные проблемы генетики, геномики и биотехнологии». В ходе конференции были заслушаны и обсуждены 15 докладов, посвященных актуальным проблемам, основным научным тенденциям развития и достижениям в области геномики, протеомики, генетики и биотехнологии. В работе конференции приняли участие представители 10 научных организаций республики, а также зарубежные коллеги.
Лучшими докладами были признаны "Первый генетический анализ штаммов коронавируса SARS-CoV-2, представленных в Узбекистане", "Клеточная селекция с ионами металлов для отбора форм растений с повышенной устойчивостью к осмотическим стрессам" и "Изучение полиморфизма микросателлитных локусов ядерной ДНК населения Узбекистана и создание основных параметров вероятностно-статистического анализа на основе специальной ферментативной системы" и были награждены почетными сертификатами.