“Jaloliddin Manguberdi buyuk vatanparvar sarkarda”
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2018-yil 20-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutida o‘tkazilgan uchrashuvda Jaloliddin Manguberdining hayoti va faoliyatini chuqur ilmiy o‘rganish, targ‘ib etish va natijalarini kelajak avlodga yetkazish bo‘yicha berilgan topshiriqning ijrosi bo‘yicha Xorazm Ma’mun akademiyasi olimlari tomonidan “Jaloliddin Manguberdi buyuk vatanparvar sarkarda” nomli 25 bosma taboqli kitob nashr etildi. Mazkur kitob “Navro‘z” nashriyotida chop etilgan.
Kitobda Jaloliddin Manguberdi hayoti va ijodi chuqur o'rganilib, ushbu tarixiy tadqiqotlar natijalarini kelajak avlodlarga yetkazish masalalari yoritilgan.

Во исполнение 23-пункта протокола встречи Президента Республики Узбекистан 20 июля 2018 года в Институте ядерной физики АН РУз учеными Хорезмской академии Маъмуна АН РУз подготовлена и издана в 2019 г. книга «Жалолиддин Мангуберди – буюк ватанпарвар саркарда» (Джалалиддин Мангуберди - великий патриот и полководец) объёмом 25 п.л. (издательство «Навруз»).
В книге представлено углубленное изучение жизни и деятельности Жалолиддина Мангуберди и освещены вопросы пропаганды и передачи результатов этого исторического исследования будущим поколениям.