Ushbu seminarda Аli Johar kvantlangan Shtark effekti taʼsirini soʼndirish maqsadida, monokristalli kubsimon galliy nitridini qoʼllash asosida samaradorligi keskin pasaymaydigan yashil svetodiodlarni ishlab chiqish sohasidagi oʼzining ilmiy natijalarini taqdim etdi. Institut tadqiqotchilarida kremniy hamda kvarts tagliklarida kubsimon galliy nitridini oʼstirish boʼyicha amerikalik olim qoʼllagan uslub katta qiziqish uygʼotdi. Taqdimotdan soʼng Аli Johar seminar ishtirokchilarining savollarga javob berib, qiziqish bildirgan yosh olimlarni АQShning Illinoys Universitetidagi oʼzi ishlayotgan va boshqa laboratoriyalarda ilmiy amaliyot oʼtashga taklif qildi.
Maʼlumot oʼrnida, Doktor Аli Johar hozirda Illinoys shtatidagi Illinoys universitetining mashhur Nik Xolonyak nomidagi mikro- va nanotexnologiyalar laboratoriyasining ilmiy xodimidir. Bu laboratoriyada uzoq yillar davomida (1951-1991-yillar) umrining oxirigacha fizika sohasida ikki karra Nobel mukofoti laureati professor Djon Bardin ishlagan. Birinchi Nobel mukofotini u 1956-yil tranzistor uchun, ikkinchisini esa 1972-yilda oddiy oʼta oʼtkazuvchanlarning mukammal nazariyasini yaratgani uchun qoʼlga kiritgan. Аli Johar tadqiqotlar olib borayotgan mashhur laboratoriyada 1962-yil Nik Xolonyak tomonidan jahonda birinchi koʼrinuvchi sohadagi lazer hamda svetodiod yaratilgan. Nik Xolonyak professor Djon Bardinning Illinoys universitetidagi birinchi aspiranti boʼlgan.

По приглашению Физико-технического института Академии наук Узбекистана прошел онлайн-семинар доктора Мухаммеда Али Жохара (Иллинойсский университет, США), в котором он выступил с докладом на тему "Droop-Free Green LED: Cubic GaN a Potential Candidate" (“Кубический GaN как потенциальный кандидат для зелёного светодиода без падения эффективности”). В семинаре участвовали сотрудники и молодые ученые Физико-технического института и учёные из других научных организаций Академии наук.
В своём докладе доктор Али Жохар представил свои научные результаты в области разработки зеленых светодиодов без резкого падения эффективности с использованием монокристаллического кубического нитрида галлия для подавления квантового эффекта Штарка. Большой интерес сотрудников Института вызвал способ выращивания кубического нитрида галлия как на кремниевой, так и кварцевой подложке, применённый американским учёным. Доктор Али Жохар ответил на вопросы участников семинара, касающиеся его исследований и пригласил заинтересованных молодых учёных пройти научно-исследовательскую стажировку в его, а также других Лабораториях Иллинойсского университета, США.
Для справок: Доктор Али Жохар в настоящее время работает научным сотрудником в престижной лаборатории - Лаборатории микро- и нанотехнологий имени Ника Холоньяка Иллинойсского университета в Урбана-Шампейн, США. В этой лаборатории до конца своей жизни (с 1951 по 1991 гг.) проработал дважды Лауреат Нобелевской премии по физике, профессор Джон Бардин. Первую свою Нобелевскую премию Джон Бардин получил за транзистор в 1956 г., вторую премию ему вручили в 1972 г. за разработку основополагающей теории обычных сверхпроводников. Первым аспирантом Джона Бардина в Иллинойсском университете был Ник Холоньяк, который изобрёл первый видимый лазер и светодиод в 1962 г. в лаборатории в которой в настоящее время проводит свои исследования Али Жохар.