Fanlar akademiyasiga ekspeditsiya avtomobillari sovg‘a qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev joriy yil 24-may kuni O‘zbekiston Milliy universitetida ta’lim va ilm-fan sohasi vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvida Fanlar akademiyasi Botanika va Zoologiya institutlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, keng ko‘lamli dala tadqiqotlarini olib borish, o‘simlik va hayvonot olamining davlat kadastrini yuritish va monitoringini olib borish uchun imkoniyat yaratish zarurligiga alohida to‘xtalib o‘tganlar.
Shu munosabat bilan Respublikaning turli tabiiy-iqlim sharoitlarida tadqiqot ishlarini tashkil etish uchun O‘zR FA Botanika, Zoologiya institutlari hamda Botanika bog‘iga O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tomonidan 3 ta ixtisoslashtirilgan ekspeditsiya avtomobillari sovg‘a qilindi.
Joriy yil 25-noyabr kuni O‘zR FA Toshkent Botanika bog‘ida ushbu avtomashinalarni tantanali topshirishga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda tadqiqotlarni qulay sharoitlarda olib borish uchun yaratayotgan bu kabi imkoniyatlar ilmiy-tadqiqot natijalarining amaliyot bilan integratsiyasini ta’minlashi haqida alohida ta’kidlab o‘tildi.

Экспедиционные машины для Академии наук
Во время встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в мае с.г. с представителями образования и науки в Национальном университете Узбекистана, в числе многих проблем, была отмечена необходимость укрепления материально-технической базы Института ботаники и Института зоологии АН РУз с целью повышения уровня проведения полевых экспедиционных исследований, результаты которых используются при подготовке Государственного кадастра растительного и животного мира.
Государственный комитет лесного хозяйства Республики Узбекистан выступил с инициативой спонсорской помощи и безвозмездно передал 3 специализированных экспедиционных автомобиля институтам Ботаники, Зоологии и Ботаническому саду Академии наук Узбекистана.
25 ноября 2019 г. в Ботаническом саду Академии наук РУз состоялась торжественная презентация передачи этих автомобилей.
На этом мероприятии было особо отмечено, что такие экспедиционные машины будут интегрированы в практику полевых исследований данных Институтов, а также существенно укрепят их автомобильное хозяйство и материально-техническую базу.