Fanlar akademiyasi prezidenti Qoraqalpogʼistonda
2021-yil 29-mart kuni Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik B.Yuldashev hamda vitse-prezident S.Mirzayev ishtirokida OʼzR FА Qoraqalpogʼiston boʼlimi ilmiy xodimlari bilan uchrashuv tashkil etildi.
FА prezidenti B.Yuldashev oʼz nutqida mamlakatimizda ilm-fanga berilayotgan eʼtibor toʼgʼrisida gapirib, ilmiy faoliyat, kelgusida amalga oshiriladigan ishlar, kamchiliklar va yutuqlar haqida toʼxtalib oʼtdi. Shuningdek, vitse-prezident S.Mirzayev 2021-yil fevral oyida oʼtkazilgan attestatsiya natijalariga batafsil toʼxtaldi va istiqboldagi ishlar rejalar haqida maʼlumot berdi.
Suhbat jarayonida Oʼzbekiston Respublikasi qonunlari, Davlat va Hukumat qarorlari, farmon va farmoyishlarining ijrosi boʼyicha ham alohida toʼxtalib oʼtildi.
Uchrashuv soʼnggida Qoraqalpogʼiston Respublikasida ilm-fanni yanada rivojlantirishga qaratilgan istiqboldagi rejalar va yoʼnalishlar belgilab olindi.

Визит президента Академии наук в Каракалпакстан
29 марта 2021 года была организована встреча с учеными Каракалпакского филиала Академии наук Республики Узбекистан с участием президента АН РУз Б. Юлдашева и вице-президента С.Мирзаев.
В своем выступлении академик Б. Юлдашев рассказал о том внимании, которое уделяется науке в нашей стране. В ходе беседы особое внимание было уделено вопросам эффективности научной деятельности, планам на будущее, недостаткам и достижениям. Кроме того, С.Мирзаев подробно рассказал об итогах аттестации в феврале 2021 года.
В ходе встречи особое внимание было уделено исполнению законов Республики Узбекистан, государственных и правительственных постановлений и распоряжений.
По итогам встречи были определены планы и направления дальнейшего развития науки в Республике Каракалпакстан.