“Amir Temur dunyo adiblari nigohida” nomli ko‘rgazma tashkil etildi
Joriy yilning 19-oktyabrida Temuriylar tarixi davlat muzeyining 25 yilligi munosabati bilan “Amir Temur dunyo adiblari nigohida” nomli ko‘rgazma tashkil etildi.
Dunyoning turli burchaklarida taniqli davlat va jamiyat arboblari, olimlar va adiblar o‘z ijtimoiy-siyosiy, ilmiy va ijodiy faoliyati davomida buyuk ajdodlarimiz, xususan Sohibqiron Amir Temurning jahon sivilizatsiyasi va madaniyati rivojiga qo‘shgan munosib ulushini yuksak baholab kelmoqda.
Amir Temur buyuk saltanat barpo etib, davlatchilik borasida o‘zidan ham amaliy, ham nazariy meros qoldirgani barobarida, ilmu fan, madaniyat, bunyodkorlik, din va ma’naviyat rivojiga ham keng yo’l ochgan mumtoz siymodir. Bu ulug‘ zotning hayoti va faoliyati butun dunyo olimlari, adiblari va san’at ahli, shu jumladan san’at namoyondalari, musavvirlar va haykaltaroshlar, me’morlar va bastakorlar, adiblar va dramaturglarning e’tiborini tortib kelgan.
Tashkil etilgan ushbu ko‘rgazmada chet ellik adiblarning Amir Temur timsoli haqida yozib qoldirgan fikr va mulohazalari, shuningdek turli olimlarning asarlari o‘rin olgan. Bunday rang-baranglik Sohibqiron siymosi ijod va san’at namoyondalari tomonidan turlicha idrok etilganligidan dalolat beradi.

Организована выставка «Амир Темур глазами писателей мира»
19 октября 2021 г. к 25-летию Государственного музея истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан была организована тематическая выставка «Амир Темур глазами мировых писателей».
Известные государственные и общественные деятели, ученые и писатели многих стран мира высоко оценивают достойный вклад наших великих предков, в частности Сахибкирана Амира Темура, в развитие мировой цивилизации и культуры, в общественно-политической, научной и творческой деятельности.
Амир Темур - выдающийся государственный деятель, который не только построил великую империю и оставил практическое и теоретическое наследие государственности, но и проложил путь для развития науки, культуры, творчества, религии и духовности. Жизнь и творчество этого великого человека привлекали внимание ученых, писателей и художников всего мира, в том числе художников и скульпторов, архитекторов и композиторов, писателей и драматургов.
На выставке представлены мнения и комментарии зарубежных писателей об образе Амира Темура, а также посвященные его деятельности работы ученых различных стран мира. Такое разнообразие литературных и научных источников свидетельствует о том, что образ Сахибкирана  Амира Темура воспринимается широко и в различных аспектах представителями мировой общественности, творчества и искусства.