Akademik Naim Karimov tavalludining 85 yilligiga bag‘ishlangan kitoblar taqdimoti
2018-yil 30-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori institutida taniqli adabiyotshunos olim, akademik Naim Karimovtavalludining 85 yilligiga bag‘ishlangan “O‘zbek adabiyotshunosligining dolzarb muammolari” va “Naim Karimov. Biobibliografiya” kitoblari taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimotda akademiklar, adabiyotshunos olimlar, yosh tadqiqotchilar ishtirok etishdi.
So‘zga chiqqanlar zahmatkash olimning ilmiy faoliyati o‘zbek adabiyotshunosligida o‘ziga xos maktab yaratganini ta’kidladilar.
Akademik Naim Karimov 1932 yili tug‘ilgan. Toshkent davlat universiteti (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti)ni tugatgandan buyon O‘zR FA O‘zbek tili, adabiyoti va folklori institutida faoliyat yuritib kelmoqda. Olim o‘nlab kitoblar, yuzlab maqolalar muallifi. Beruniy nomidagi Davlat mukofoti laureati, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi. Mustamlakachilik davri qurbonlari xotirasini abadiylashtirish yo‘lidagi xizmati uchun “El-yurt hurmati” ordeniga sazovor bo‘lgan.

30 мая 2018 года в Институте узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан проведена презентация книг «Актуальные проблемы узбекской литературоведении» и «Наим Каримов. Биобиблиография», посвященная к 85-летию со дня рождения выдающегося литературоведа-ученого, академика Наим Каримова.
В презентации приняли участие академики, ученые-литературоведы и молодые исследователи.
Выступившие отметили, о научной деятельности ученого, который создал своеобразную школу в узбекской литературоведении.
Академик Наим Каримов родился в 1932 году. Он работает в Институте узбекского языка, литературы и фольклора после окончания Ташкентского государственного университета (ныне Национальный университет Узбекистана). Является автором десяткав книг, сотен статей. Лауреат Государственной премии им. Беруни, Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан, за заслуги в увековечении памяти жертв колониального периода награжден орденом «Эл-юрт хурмати».